Skip to content

Lajmet për datën e publikimit të Apple iPhone 14: Çfarë mund te besoni?

Lajmet për datën e publikimit të Apple iPhone 14: Çfarë mund te besoni?

Në botën e celularëve, një gjë është e sigurt: Apple do të nxjerrë iPhone të rinj këtë vit. Linja e iPhone 14 aktualisht pritet të shfaqet në shtator ose tetor 2022, duke sjellë aftësi dhe dizajn te ri.

Shumë prej lajmeve e kanë origjinën me postime krejtësisht të paverifikuara në faqet e mikroblogut si Weibo. Fjalë për fjalë çdokush mund të postojë diçka të rastësishme në Weibo dhe të merret nga një mori faqesh interneti si burim. Niveli i dytë vjen nga analistë me burime nga furnizuesit e Apple, por ata nuk mund të konfirmojnë nëse thjesht po shohin diçka me të cilën Apple po eksperimenton dhe kanë vendosur të mos e përdorin.

Data e publikimit të iPhone 14 është këtë vjeshtë. Megjithëse problemet e zinxhirit të furnizimit kanë krijuar probleme për disa lancime celularesh ne ende parashikojmë që Apple do të mbajë një ngjarje të lançimit të iPhone 14 të martën ose të mërkurën në mes të shtatorit 2022, me telefonat që do të dalin në rafte 9-10 ditë më vonë.

iPhone 14 mund të lidhet me satelitët

Një thashethem nga viti 2021 u rishfaq në vitin 2022 pasi Mark Gurman i Bloomberg raportoi se iPhone 14 mund të ketë një lloj lidhjeje satelitore. Kjo ka të ngjarë të vijë si aftësia për të dërguar mesazhe urgjence te satelitët kur jeni jashtë një zone mbulimi, si një veçori e fundit e sigurisë.

iPhone 14 Pro do të ketë një kamerë '48 MP'

Një firmë kërkimore tajvaneze thotë se iPhone 14 Pro do të ketë një kamerë "48 megapiksel" me regjistrim video 8K. Unë them "48 megapiksel" këtu sepse ka të ngjarë të përdorë lidhjen me katër pikselë për të dhënë imazhe 12 megapikselë.

iPhone 14 Pro mund të shitet me abonim

Ka shumë thashetheme se Apple ofron një "shërbim të ri abonimi" për iPhone. Shumica e njerëzve në SHBA blejnë telefona "me abonim" gjithsesi, me plane pagese nga operatorët e tyre dhe Apple tashmë ka një Program për përmirësimin e iPhone ku ju paguani 39,50 dollarë në muaj për një iPhone 13 me opsionin për ta shkëmbyer atë kur të arrijë modeli tjetër. .

Macworld e fikson këtë si një mënyrë për të kombinuar harduerin Apple me listën e shërbimeve në rritje të vazhdueshme të kompanisë: iCloud, Apple TV+, Apple Arcade, Apple Music, e të tjera. Pra, në vend të një abonimi harduer, ky mund të jetë një abonim i vetëm i unifikuar "Apple Everything"; një mënyrë me zbritje për t'ju kyçur në kaq shumë shërbime të Apple nga të cilat nuk do të mund të shpëtoni kurrë (ose nuk do të dëshironi).

iPhone 14 ka nevojë për diçka për t'u diferencuar

Ka një problem të madh me të gjitha thashethemet e mësipërme—ato tregojnë se iPhone 14 Pro është një telefon me shumë veçori të reja, por ka shumë pak për Phone 14 dhe iPhone 14 Max. Nëse nuk dalin thashetheme të reja, telefonat e rinj mund të jenë kryesisht modele iPhone 13 me një numër të ri në to.

5G e re e AT&T 

Një ndryshim për të cilin Apple ka të ngjarë të mos flasë shumë: iPhone 14 pothuajse me siguri do të përdorë modemin X65 të Qualcomm, i cili ka disa përparësi ndaj X60 në iPhone 13. Ai do të mbështesë 5G të ri 3.45 GHz të AT&T, gjë që nuk e bën seria iPhone 13.